fbpx

עורך דין תאונות דרכים

מהי תאונת דרכים?

במקרה שאדם נפגע בתאונת דרכים הן כנהג והן כנוסע ברכב מוגשת תביעה כנגד חברת הביטוח שבטחה את הרכב בפוליסת ביטוח חובה.

לרוב התביעה מתחילה בפניה לחברת הביטוח בה נמסרת הודעה על קרות התאונה, פרטי הנפגע, הנזק שנגרם ודרישה לפיצוי כספי לאחר שהתגבש הנזק הרפואי.

לאחר מכן חברת הביטוח אוספת את כל הנתונים אודות התאונה ומתנהל מו"מ בין הצדדים לגבי סכום הפיצוי.

במקרים שלנפגע קיים נזק משמעותי ואנו סבורים כי לנפגע נותרה נכות כתוצאה מהתאונה, ננחה את הנפגע לבצע בדיקות מתאימות ונמתין עד להתגבשות הנזק הרפואי וחשוב מאוד שלא למהר "ולסגור את התיק בפשרה" אלא להמתין עד שהנזק יתגבש במלואו. לאחר שהנזק התגבש במלואו יתחיל מו"מ עם חברת הביטוח וככל שהצעת חברת הביטוח לא תשקף את הנזק שנגרם אנו נמליץ על הגשת תביעה לבית המשפט ונפעל למנות מומחה רפואי בתחום הרפואי הרלוונטי שיקבע את נכותו של הנפגע כתוצאה מהתאונה.

לעיתים קיימת הסכמה עם חברת הביטוח על שיעור הנכות שנותרה לנפגע או הסכמה על זהות המומחה הרפואי שיבדוק את הנפגע ויקבע את שיעור הנכות שבהמשך יקבע את גובה הפיצוי שישולם לנפגע.

על פי חוק נפגעי תאונות דרכים רשאי כל אדם לתבוע את חברת הביטוח המבטחת את הפוגע בפיצויים ללא הוכחת אשם. העניין הזה תופס גם כשמדברים על הולך רגל וגם על נוהג רכב אבל מה עושים כשאין את מי לתבוע? 

על פי חוק נפגעי תאונות דרכים הפלתד 1975 מחויבת מדינת ישראל לפצות על פי חוק כל נפגע תאונת דרכים במסגרת ביטוח החובה. הכיסוי המדובר הינו כיסוי בגין נזקי גוף שנגרמו לנוסעים ששהו ברכב או לעוברי אורח שנפגעו על ידי פגיעת רכב. 

כאמור, יש לא מעט מקרים בהם הפוגעים נמצאים (יש את מי לתבוע) ובהם אין את מי לתבוע ובדיוק לשם כך נכתב מאמר זה שיביא בפניכם את המדריך השלם לכל סוגי תאונות הדרכים הן במשרד והן מחוצה לו. 

את מי תובעים שאין חברת ביטוח? 

את התביעה יש להגיש לחברת הביטוח של הפוגע ובאין נמצא ואין את מי לתבוע או אז עולות כמה משימות וביניהן גם הגשת תביעה כנגד קרנית שהיא למעשה קרן לפיצויי נפגעי תאונות דרכים. 

למרות שיש כיסוי לכל דבר ובפרט לנפגעי תאונות דרכים שהפוגע שלהם אינו בנמצא או שאינו מבוטח נדרש לעבור את התהליך הנ"ל באמצעות עורך דין לענייני נזיקין.

עורך דין לענייני נזיקין הוא זה שיסייע לנפגעים להגיש את התביעה בצורה הנכונה, לאסוף את המסמכים הנכונים, לקבל את כל ההחזרים וכן את הפגיעה הכספית שנגרמה עקב התאונה עצמה והשלכותיה. 

מה עושים כשנגרמת פגיעת תאונה ואין כיסוי ביטוחי? 

כפי שהבנתם, באין גוף כמו חברת ביטוח שאליה ניתן להפנות את תביעות נזקי הגוף מופנית התביעה אל קרנית שהיא למעשה תאגיד ציבורי שהוקם בשנת 1975 וממונה מכוח החוק על פיצוי בגין נפגעי תאונות דרכים. 

אחד המקרים המהווה דוגמא לכך הוא אדם שחצה את הכביש, נפגע על ידי רכב בתאונת פגע וברח ונותר עם כל הנזקים, היעדרות מעבודה ועוד הפסדי ענק. 

קרנית היא זו המסדירה את הפיצוי לנפגעי תאונות דרכים ובתנאי כי הנהג אינו ידוע כאמור פגע וברח או כאשר אין לנהג ביטוח או כאשר הביטוח לא מצליח לכסות את החבות. גם במקרים בהם הנהג השתמש ברכב שלא על פי תנאי הפוליסה או לקח את הרכב מבעליו ללא ידיעתו יתאפשר לתובע להגיש את תביעתו לקרנית.  

מה קורה כאשר מתקשים לקבל את מה שמגיע לכם על פי חוק? 

אז אמנם קרנית היא גוף "מרגיע" שמבטיח לספק לנפגעים את מה שמגיע להם על פי חוק אבל אחרי הכול מדובר בגוף ביטוחי כמו כל שאר הביטוחים- גוף העלול לא פעם להפגין שרירותיות ולהקשות על המבוטח מלקבל את מה שמגיע לו בפועל. 

אחד מהקשיים שמערימה קרנית קשורים גם בבדיקת הדברים מקרוב על ידי חוקרים פרטיים מטעמה, חיפוש אחר עדים שייתכן ולא קיימים ועוד.  

הואשמתי בגרימת תאונה האם גם לי מגיעים פיצויים? 

אף נהג לא מייחל שהיום יפגע בהולך רגל או ברכב אחר שמגיח מולו ועדיין ישנם מצבים כמו הסחת דעת, חוסר מיומנות בנהיגה, מוגבלות ולעיתים חוסר מזל שיכולים לגרום לתאונה זו. 

על פי חוק הפלת"ד על נפגעי תאונה ונזקי גוף על הנפגעים או הפוגעים לא חלה חובת ההוכחה, עם זאת בשלב הזה נכנסות חברות הביטוח לתמונה מה שבחלק מהמקרים יכול להפוך גם את המקרה שלכם למורכב יותר שיצריך מכם לפנות אל מייצג מיומן בתחום ויפה שעה אחת קודם. 

כיצד מתנהל הליך תביעת נזקי גוף מול ביטוח לאומי?

כשמדברים על תביעה מול ביטוח לאומי צמד המילים הראשונות שיעלו תהיינה "אימת הוועדה הרפואית". לרוב אנשים שנפגעו יידרשו להוכיח את רמת הפגיעה, את אובדן המסוגלות לנוע ממרחב כזה או אחר ולעיתים גם ינסו להשיג את אחוזי הנכות המגיעים על פי חוק. 

האם זו הפעם הראשונה בה אתם ניגשים לוועדה על מנת שתסקור את מצבכם לאחר וכתוצאה מהתאונה? כיצד ניתן לשלול את שרירותה של הוועדה ברוב המקרים? 

כבר בשלבים המוקדמים עדיפה לכם נוכחותו של עורך דין בעל בקיאות בתחום בכדי שזה יקצר את ההליך ויספק ייצוג הולם גם "לאותיות הקטנות במסמך". 

מה קורה כאשר תאונת הדרכים היא גם תאונת עבודה? 

על פי החוק היבש, תאונת דרכים שהתרחשה במסגרת מקום העבודה, בדרך או בחזרה תיחשב על פי חוק תאונת עבודה לכל דבר. במצב הנ"ל חשוב להבין את התנהלות הנפגע ובגדול לשפות את הנפגע בהתאם. 

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים מזכה נפגעים בתאונה ללא הוכחת אשם. עם זאת על מנת שיהיה ניתן לממש את הזכויות חשוב להגיש תביעה לבית המשפט כאשר הנתבעים הם חברת הביטוח שבטחה את הרכב בפוליסת ביטוח חובה ונהג הרכב שהיה מעורב בתאונה – זאת על פי חוק הפלת"ד (נפגעי תאונות דרכים 1975). 

במצב בו אדם נפגע בתאונת דרכים דרך מקום עבודתו הגורם שישלם את הנזק ואליו תוגש התביעה יהיה ביטוח לאומי. עם זאת חשוב לציין כי הגופים הנ"ל תמיד ולעד יערימו קשיים שלעיתים חשוב שלא להתמודד עמם לבד אלא מול עורך דין בקיא בתחום! 

בסיכומו של דבר ניתן לומר כי יש לא מעט מקרים הקשורים בתביעות נזקי גוף הן בתאונה בכותלי העבודה והן מחוצה לה. במצב הנ"ל חשוב ביותר שלא לנסות ולהתמודד אל מול  הגופים השרירותיים ולתת לעורך דין מיומן בתחום לייצג אתכם ולסיים את ההליך המשפטי כך שתקבלו את כל מה שמגיע לכם על פי חוק- ומגיע! 

סכום לפיצוי רלוונטי:

סכום הפיצוי לנפגעי תאונות דרכים יקבע בהתאם לחומרת הפציעה של הנפגע והינו מורכב ממספר פרמטרים:

  • גילו של הנפגע
  • שיעור נכותו של הנפגע
  • כושר השתכרות

בנוסף כל נפגע זכאי לפיצוי בגין סבל וכאב עד סכום מוגבל בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, וזכאי לפיצוי הפסדי שכר בעבר, הוצאות רפואיות והוצאות נסיעה, עזרת הזולת בעבר אשר נגרמו לו בעקבות תאונת הדרכים וכל זאת גם אם לנפגע לא נותרה נכות כתוצאה מהתאונה.

למה אצלנו:

עו"ד ארז כהן עבד מספר שנים במשרדים הגדולים והמובילים בישראל בתחום נזקי הגוף המייצגים תובעים והן במשרדים המייצגים את חברות הביטוח בתחום נזקי הגוף לרבות תאונות דרכים. במהלך עבודתו צבר עורך הדין ארז כהן ניסיון רב משני צדי המתרס המאפשר לו לפעול באופן מקצועי ויעיל עבור לקוחות המשרד וזאת בכדי להשיג את הצלחת הלקוחות בתביעה וקבלת פיצויים מרביים.

עו"ד ארז כהן ילווה את הלקוח מתחילת ההליך ועד לסיומו ולקבלת הפיצויים. עו"ד ארז כהן דוגל בשקיפות והפיכת הלקוח לחלק בלתי נפרד ממערכת קבלת ההחלטות בענייניו ושיתוף מלא של הלקוח בהתפתחות התיק והצגת התמונה המשפטית באופן שתאפשר קבלת החלטות מושכלות ומתאימות ועל מנת להשיג עבור הלקוח את מירב הפיצויים.

בתביעות לפיצוי נפגעי תאונות דרכים כדאי מאוד להיעזר בעורך דין מנוסה שצבר ניסיון מוכח בניהול תביעות ביטוח שיודע להתנהל מול חברות הביטוח וידע להילחם על זכויותיו של הלקוח.

 זמן לקבלת פיצויים:

משך הזמן עד קבלת פיצויים לנפגעי תאונות דרכים משתנה ממקרה למקרה בהתאם לנסיבות של התאונה והנזק.

ראשית לא מומלץ להגיש תביעה לפיצויים מיד לאחר שהתרחשה התאונה וזאת על מנת שניתן יהיה לברר את כל הפגיעות והנזקים שנגרמו לנפגע בתאונה. במקרים רבים הנזק הרפואי מתגלה כעבור מספר חודשים לאחר התאונה עצמה וזאת על ידי בדיקות מקיפות שונות לרבות בדיקות הדמיה, אולטרסאונד, CT, MRI ועוד.

כאשר הנפגע פונה בשלב מוקדם לעורך דין, ינחה עורך הדין לגבי בדיקות רפואיות שהנפגע צריך לבצע על מנת לאבחן את הנזק שנגרם לו בתאונת הדרכים. לעיתים ללא הבדיקות הללו עלולות להתפספס פגימות מסוימות שיש להן משמעות לחישוב הפיצויים.

במקרים מסוימים שבהם אנו סבורים כי לנפגע קיימת נכות בגין תאונת הדרכים, הנזק הרפואי מתגבש לאחר כשנה ממועד התאונה ואז ניתן יהיה להתחיל בהגשת תביעה וניהול מו"מ מול חברת הביטוח.

ייעוץ בוואטסאפ ייעוץ בפייסבוק