fbpx

תביעת נזיקין נגד המעביד

האם עובד זכאי לקבלת פיצויים מהמעסיק במקרה של תאונת עבודה?

חוק הביטוח הלאומי קובע שתאונת עבודה הינה תאונה שארעה לעובד תוך כדי עבודה ובנוסף במקרים בהם התאונה ארעה לעובד בדרך למקום העבודה או בדרך הביתה ממקום העבודה. במקרה שהעובד נפגע בתאונת עבודה עליו למצות את מלוא זכויותיו להן זכאי במוסד לביטוח לאומי במחלקת נפגעי עבודה. לאחר מיצוי מלוא הזכויות מול המוסד לביטוח לאומי, רשאי העובד, במקרים מסוימים, כאשר התאונה אירעה עקב רשלנות מצד המעסיק או של גורם אחר מטעמו להגיש תביעת פיצויים נפרדת נגד המעסיק או הגורם שהתרשל. 

באילו מקרים תחשב התאונה כרשלנות מצד המעסיק

הגשת תביעה כנגד המעסיק מבוססת על פי פקודת הנזיקין והתביעה מוגשת כנגד המעסיק וחברת הביטוח שבטחה את המעסיק. בהליך המשפטי נדרש העובד להוכיח שתאונת העבודה ארעה בעקבות רשלנות של המעסיק וכי המעסיק הפר כלפיו את חובת הזהירות הנדרשת ובכך גרם לו לנזקיו. על העובד להוכיח קשר סיבתי בין הנזק ולבין הרשלנות ומדובר בתביעות מורכבות ולכן על העובד להיות מיוצג על ידי עורך דין המתמחה בתביעות נזקי גוף. במקרים רבים בהם העובד פונה לעורך דין בשלב מאוחר של מספר חודשים ולעיתים אף שנים לאחר התאונה ונוצר קושי להוכיח שהתאונה ארעה בעקבות רשלנות המעסיק. רשלנות המעסיק יכולה להתרחש במספר היבטים כגון: אי מתן הדרכות לביצוע עבודה בטוחה, סביבת עבודה מסוכנת ולא בטוחה, ביצוע עבודה ללא אמצעי מיגון ראויים, הפרת תקנות בטיחות בעבודה, ביצוע עבודה על מכונות או מכשירים בלתי תקינים ושאינם בעלי מיגון, מפגעים במקום העבודה שגרמו לתאונה ועוד.

איך מוכיחים מקרה ביטוח במסגרת מקום עבודה? 

עובד המוגדר כנפגע תאונות עבודה הוא בסופו של דבר עובד שאינו יכול להמשיך בעבודתו כמו בעבר בין אם מדובר בתרחיש זמני או קבוע. התביעה המוגשת בגין תאונת עבודה או עוולה שמקורה במקום עבודה תוגש במסגרת חבות המעסיק בפוליסה המכסה את העובד הנחשב צד שלישי. 

לצד מקרים בהם המעבידים מודים בדבר ובעוולה שנגרמה בסביבתם יש מעסיקים המתנערים מכך ובדיוק כאן חשוב להיעזר בטיפול של עורך דין לענייני נזיקין שמבין ויודע לשים את הדברים במקומם ולאמת אל מול החוק את המעסיק בגין אחריותו בדבר וכך גם תשלום הפיצוי המגיע לעובד. 

נתקלים בקשיים וסירוב מטעם המעסיק להכיר בכם כנפגעי עבודה? באמצעות עורך דין עם הבנה והתמחות ספציפית בדיני נזיקין תוכלו לעמוד על זכויותיכם ולהוכיח את האחריות אותה מנסה המעסיק/ מעביד להשאיר מאחור. 

עברתי תאונת עבודה – באיזה שלב כדאי לפנות לעורך דין נזיקין 

עובדים רבים אינם מודעים לכך שישנה חשיבות רבה למסמכים הראשוניים המוגשים למוסד לביטוח לאומי לצורך הכרה בתאונה כתאונת עבודה. כבר בתחילת ההליך מול המוסד לביטוח לאומי מפרט העובד וגם המעסיק אודות הנסיבות שהובילו להתרחשות התאונה ולכן יש להקפיד ולמלא באופן מפורט וברור את נסיבות התאונה. נפגעים רבים פונים כעבור מספר חודשים ואף שנים לייעוץ משפטי ורק אז מגלים שפרטים חשובים אודות נסיבות התאונה לא צויינו כלל במסמכים שהוגשו לביטוח לאומי וכי יש משקל רב לגרסה הראשונה אותה כתב העובד בעת מילוי הטפסים לביטוח לאומי. לכן במידה ועברתם תאונת עבודה מומלץ ללכת ולהתייעץ עם עורך דין דיני נזיקין על מנת שתוכלו לקבל את מלוא המידע והזכויות להם אתם זכאים על פי החוק. 

מקרה שהיה כך היה 

לקוח משרדנו נפגע במהלך עבודתו במפעל בזמן שעבד על מכונה לחיתוך אלומיניום וסבל מחתך בגידים באצבעות כף היד. הלקוח פנה למשרדנו מספר ימים לאחר המקרה ולאחר ייעוץ משפטי שקיבל ובטרם התחלנו לייצג אותו בתביעה למוסד לביטוח לאומי, ביקשנו מהעובד לצלם את המכונה עליה ביצע את עבודתו, ולאחר שצפינו בסרטון ניתן היה לראות שהמכונה הייתה תקולה, ושהעובד ביצע את עבודתו ללא ציוד מיגון מתאים. תחילה ייצגנו את הלקוח בועדות רפואיות של המוסד לביטוח לאומי שקבעו לו נכויות רפואיות זמניות ולאחר מכן נכות רפואית לצמיתות. הלקוח קיבל מהמוסד לביטוח לאומי תשלום של כ- 150,000 ₪ בגין הנכויות. לאחר שנסתיימו ההליכים נגד המוסד לביטוח לאומי הגשנו תביעת נזיקין כנגד המעסיק וחברת הביטוח של המעסיק ולאחר שהוצגו בפניהם מלוא הראיות שהוכיחו את המחדלים והרשלנות של המעסיק, הגענו להסדר פשרה עם המעסיק וחברת הביטוח לפיו שולם ללקוח משרדנו פיצוי בסך 200,000 ₪ מעבר לתשלומים שקיבל מהמוסד לביטוח לאומי.

תביעת נזיקין נגד מעביד- כך תוכיחו את אחריות המעסיק כלפיכם 

כפי שהבנתם, התביעה שלכם כנגד המעסיק ומול חבות הפוליסה כלפיכם תלויה בהוכחה/ לקיחת אחריות של המעביד או חלקה. במקרים מסוימים המעסיק כן ייקח אחריות אבל מה תעשו במקרים בהם המעסיק יערים קשיים ויתנער מאחריות?

בדיוק כאן עורך דין ענייני נזיקין נכנס לתמונה ומסייע לכם בכל תהליך תביעת נזיקין נגד מעביד. באמצעות עורך דין המתאים וייעודי לתביעה זו תוכלו גם אתם לבסס את הטענות שלכם וכן מול צינורות המקובלים על פי חוק. 

כמו כן יש בהחלט מקרים בהם קיימת אחריות תורמת מצד העובד על פי טענת המעסיק וגם כאן חשוב מאוד לפנות אל עורך דין ייעודי לתחום על מנת שזה יאיר את האור על הדברים ויוכיח את הדבר או יגיע לפשרה נכונה באשר למתן הפיצויים בהתחשב באחוזים היחסיים לאחריות שנקבעה אם מבין צד אחד או שניהם.  

עורך דין דיני נזיקין והיכולת לעמוד על זכויותיכם 

עורך דין דיני נזיקין יכול לפתור את מקרה הביטוח ולמצוא את הקו המפייס או לחילופין את לקיחת האחריות הראויה. במעמד הזה בחירת ייצוג הולם יכולה להשיג לכם את חבות המעסיק המגיעה לכם מטעם הפוליסה וכשזה מתווסף לפיצוי הנפרד מטעם הביטוח לאומי זה בהחלט יכול לשפר את הדברים. 

באמצעות תכנון מסודר תוכלו לשפר את מצבכם הכלכלי לרבות השגה או שמירה על רמת ההשתכרות שהייתה לכם טרם המקרה. רוצים להגיש תביעת נזיקין? אולי לפני כן חשוב לבחון את המקרה אבל לא להתקדם אלא עד שאתם לא מקבלים הכרה מטעם ביטוח לאומי כי התאונה אכן התרחשה. 

צריכים להגיש במקביל תביעה מסודרת לביטוח לאומי? חשוב לכם להגיש גרסה מפורטת אודות כל ההתרחשויות מבלי לפסוח על שום חלק מפרטי התאונה/ מקרה הביטוח? בכדי שלא לחבל בזכויות המגיעות לכם על פי חוק והכי חשוב? להעריך את הסיכויים שלכם בפועל. 

להתייעצות עם עורך דין נזיקין חייגו עכשיו:  072-2727995

ייעוץ בוואטסאפ ייעוץ בפייסבוק